جلسه 17: دیدگاه ها در وردپرس

در این مقاله می‌خواهیم در مورد دیدگاه های وردپرس صحبت کنیم و به طور شفاف مباحثی مانند مدیریت دیدگاه ها، اهمیت دیدگاه ها، جفنگ ها چه هستند و غیره با بیان کنیم. همیشه حواستان به دیدگاه های سایت باشد و اصلا آنها را نادیده نگیرید و برای آنها ارزش قائل شوید. با ما همراه باشید.

مدیریت دیدگاه های وردپرس

دیدگاه ها در واقع همان نظرات هستند که در هر سایتی قابل احترام‌اند. البته بعضی از افراد از این قابلیت سایت ها سو استفاده میکنند و باعث مزاحمت برای مدیر و کاربران سایت می شوند که ما با آنها در ادامه کار داریم و به شما میگوییم که چگونه افرادی را که مزاحم شما هستند را اسپم کنید تا دیگر نتوانند دیدگاه ثبت کنند. دیدگاه ها قابلیت های گوناگونی دارند یا بهتر است بگوییم که در موارد مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند. البته در ایران به طور صحیح از این بخش سایت ها استفاده نمیشود و اکثرا برای پرسیدن یک سوال در مورد مقاله یا محصولی که شما منتشر کرده‌اید از دیدگاه ها استفاده می‌کنند. (البته این مورد هم یکی از کاربرد های دیدگاه ها به شمار می‌رود) اصل کاربرد دیدگاه ها، گرفتن فیدبک یا همان بازخورد در مورد محصول یا مطلبی است که مدیر سایت منتشر کرده است. که همانطور که گفته شد در این امر از دیدگاه ها در ایران استفاده نمیشود یا بهتر است بگوییم که کسی خود را برای ارسال نظر در مورد آن پست یا محصول خسته نمی‌کند. استفاده یا همان مدیریت بخش دیدگاه های وردپرس کار بسیار ساده‌ای است و اصلا پیچیدگی خاصی ندارد. شما به راحتی می توانید تمام دیدگاه هایی که در سایتتان ارسال می شود را مدیریت کرده و هر کدام که خواستید را حذف، ویرایش، تایید یا جفنگ (اسپم) کنید. آن هم تنها با یک کلیک..! این مهم را هم در نظر داشته باشید که در ایران یکی از بهترین راه ها برای ارتباط مستقیم شما با کاربران یا همان بازدید کنندگان سایت، بخش نظرات می‌باشد.

دیدگاه ها با ارزش هستند

دیدگاه ها بسیار برای پیشرفت سایت شما با ارزش هستند و باید به آنها به اندازه کافی اهمیت دهید. هیچوقت آنها را نادیده نگیرید و به تک تک آنها ارزش دهید. همیشه سعی کنید یک زمانی را در روز برای بررسی دیدگاه های سایت اختصاصی دهید و به تک تک آنها پاسخ درست دهید. با این کار کاربران شما متوجه خواهند شد که شما برای آنها ارزش قائل هستید و نمیگذارید سوالی ذهن آنها را درگیر کند. همینطور با این کار شما آنها را قانع می کنید که هر سوالی که در مورد سایت خود داشته باشند، پاسخ آن را می توانند در سایت شما پیدا کنند و همیشه شما هستید که جواب آنها را بدهید. همینطور موضوع بسیار مهمی که هست، شما با استفاده از این بخش می توانید روی سئو سایتتان تاثیر بسیار خوبی بگذارید. مثلا وقتی کاربری مطمئن باشد که شما پاسخ آنرا می دهید، در بخش نظرات از شما سوالی میپرسد و حتما چندین بار سایت شما را چک خواهد کرد تا ببیند شما پاسخ او را داده‌اید یا خیر. پس همین موضوع باعث بازدید بیشتر سایت شما می شود و روی سئو سایت شما تاثیر مثبت خواهد گذاشت. همینطور وقتی بخش دیدگاه ها را بررسی کنید،‌ می توانید مشکلات خود را که توسط کاربران سایت اعلام شده ببینید و آنها را رفع کنید. از طرف دیگر شما با استفاده از بخش دیدگاه ها، دقیقا انگار یک شبکه اجتماعی بین خود و کاربران ایجاد کرده اید که به راحتی باهم تبادل نظر می‌کنید. در آخر هم باید بگوییم که حتما به سرعت پاسخ کاربرانی که نظر میگذارند را بدهید تا تاثیر این بخش در سایت شما بیش از پیش شود.

آموزش مدیریت دیدگاه ها در وردپرس

جهت مدیریت دیدگاه در وردپرس، ابتدا باید وارد پیشخوان مدیریت سایت شوید. به انتهای آدرس سایت خود عبارت wp-admin/ را اضافه نمایید تا به پیشخوان مدیریت هدایت شوید. (در صورت درخواست نام کاربری و رمز، اطلاعات را به صورت صحیح وارد کرده و روی گزینه ورود کلیک نمایید) پس از ورود به پیشخوان مدیریت وردپرس، در سمت راست صفحه یک منو کاربری وجود دارد که دسترسی شما به بخش های مدیریت سایت را ساده تر می‌کند. در این منو یک گزینه به نام ”دیدگاه‌ها“ وجود دارد. روی گزینه ”دیدگاه‌ها“ کلیک کنید تا به صفحه مدیریت دیدگاه های سایت هدایت شوید. گزینه دیدگاه‌ها در وردپرس پس از کلیک روی این گزینه، همانطور که گفته شد، به صفحه دیدگاه‌ها هدایت می‌شوید. در بالای این صفحه یک صافی (فیلتر) وجود دارد که نظرات شما را به بخش های گوناگون تقسیم می‌کند. مثلا نظراتی که حذف کرده باشید، به بخش ”زباله دان“ منتقل می‌شوند و نظراتی که هنوز تایید نکرده باشید، به بخش ”در انتظار تایید“ منتقل خواهند شد. البته به جز نظرات حذف شده، باقی نظرات را می‌توانید در همان بخش اول، یعنی بخش ”همه“ مشاهده کنید. صافی دیدگاه‌ها در وردپرس اگر شما دیدگاه ثبت شده‌ای در سایت نداشته باشید، هیچ دیدگاهی هم به شما نمایش داده نمیشود. (مثل تصویر زیر) بخش بدون دیدگاه وردپرس در این صورت هیچ کار خاصی از دست شما بر نمیاید، چراکه هیچ دیدگاهی وجود ندارد که بخواهید آنرا مدیریت کنید یا به آن پاسخی بدهید. اما اگر کمی به سایت خود رسیدگی کنید و محتوا جذابی روی سایت قرار دهید، مطمئن باشید که کاربران از آن استقبال خواهند کرد. وقتی دیدگاهی ثبت شده روی سایت داشته باشید، دیدگاه ها برای شما در همین صفحه لیست می‌شوند و می‌توانید به آنها رسیدگی کنید.

مقاله پیشنهادی: افزایش سرعت سایت

بخش دارای دیدگاه وردپرس همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، یک دیدگاه ثبت شده در سایت وجود دارد که هنوز تایید نشده است. منظور از تایید نشده است، این است که هر کاربری وقتی در سایت شما نظر ارسال کند، ابتدا شما که مدیر سایت هستید باید آن نظر را بررسی کرده و سپس تایید کنید که در سایت برای همه قابل مشاهده باشد. البته می توانید این قابلیت را نیز غیرفعال کنید که هر وقت دیدگاهی در سایت شما ثبت شد، همان لحظه برای همه قابل نمایش باشد که البته این کار اصلا پیشنهاد نمیشود. اگر ماوس را روی دیدگاه ثبت شده ببرید، مشاهده خواهید کرد که چند گزینه برای مدیریت آن دیدگاه به شما نمایش داده میشود. این گزینه ها عبارت اند از:

 • پذیرفتن
 • پاسخ
 • ویرایش سریع
 • ویرایش
 • جفنگ
 • زباله دان

اگر گزینه پذیرفتن را بزنید، یعنی شما آن دیدگاه را تایید کرده اید که برای همه در سایت قابل مشاهده باشد. البته بعدا میتوانید آن دیدگاه را به حالت نپذیرفتن در بیاورید یا آن را حذف کنید. در صورتی که قصد دارید به دیدگاه پاسخ دهید، باید روی گزینه پاسخ کلیک کنید. پس از کلیک روی گزینه پاسخ، بخشی جدید در همان صفحه برای شما باز خواهد که شما می توانید پاسخ خود را در آن بخش وارد کرده و روی گزینه ”تایید و پاسخ“ کلیک کنید تا پاسخ شما در بخش کامنت ها برای همه کاربران قابل نمایش باشد. پاسخ به یک دیدگاه در وردپرس پس از ارسال پاسخ برای یک دیدگاه، پاسخ شما هم در همان لیست نظرات قرار میگیرد و می توانید آن را مانند دیگر نظرات مدیریت کنید. جهت ویرایش یک نظر (دیدگاه) روی گزینه ویرایش سریع کلیک کنید. در همان صفحه یک بخش جدید باز خواهد شد که شما می توانید نام ارسال کننده، ایمیل ارسال کننده و پیامی که در نظر خود نوشته است را ویرایش کنید. این مورد در مواقعی که نخواهید بخشی از نظر قابل مشاهده باشد مورد استفاده قرار میگیرد. ویرایش سریع دیدگاه در وردپرس گزینه دیگری به نام ”ویرایش“ وجود دارد که هیچ تفاوتی با ویرایش سریع ندارد و تنها فرق این گزینه این است که بخش ویرایش را در یک صفحه جدید برای شما باز می‌کند. البته پیشنهاد می شود از همان گزینه ”ویرایش سریع“ استفاده کنید. گزینه جفنگ را در ادامه بررسی خواهیم کرد. یک گزینه دیگر به نام زباله دان وجود دارد که زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که شما بخواهید یک نظر را حذف کنید. وقتی روی گزینه زباله دان کلیک کنید، نظر شما به بخش زباله دان دیدگاه ها منتقل می شود و دیگر قابل مشاهده نخواهد بود. البته اگر بخواهید برای همیشه نظر را حذف کنید، باید به بخش زباله دان مراجعه کرده و از آنجا هم نظر را حذف نمایید. حذف دیدگاه برای همیشه در وردپرس

نظرات اسپم یا جفنگ

برخی مواقع مشاهده می کنید که نظراتی به صورت تبلیغاتی یا محتوا نا مربوط و غیره در بخش نظرات برای شما ارسال می شوند. در این مواقع شاید شما بخواهید که نام و آی پی آن نویسنده را برای همیشه به عنوان اسپم تنظیم کنید که دیگر نتواند نظری در سایت شما ارسال کند. در این مواقع، در گزینه های هر نظر یک گزینه به نام ”جفنگ“ وجود دارد که با کلیک روی آن گزینه، آن نظر به بخش جفنگ ها منتقل می شود و نویسنده آن نظر دیگر نمیتواند در سایت شما نظر ارسال کند. البته بعضی مواقع ربات هایی برای ارسال نظرات تبلیغاتی در اینترنت در حال گشتن هستند و مدام تغییر آی پی میدهند و شما اگر آن ربات ها به عنوان جفنگ تنظیم کنید، باز هم می توانند در سایت شما نظر ارسال کنند و اگر بخواهید کالا از این موضوع جلوگیری کنید، باید از افزونه های امنیتی استفاده کنید. امیدواریم که از این مطلب بهره کافی را برده باشید و بتوانید به خوبی دیدگاه های سایت خود را مدیریت کنید، اگر سوالی در این مورد داشتید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

Rate this post
بازدیدکنندگانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند
دیدگاهی بنویسید
1

 1. faeze
  26 مهر 1402 ساعت 21:48

  aaaaliii bood