جلسه 3: آموزش ثبت دامنه

برای ساخت سایت نیاز به یک دامنه اینترنتی دارید که اطلاعات و فایل های شما را از هاست به اشتراک مردم قرار بدهد. دامنه یکی از مهم ترین اجزای سایت است و با پسوند های مختلفی ارائه می شود. این پسوند ها هر کدام نشانگر موضوعی هستند. مثلا پسوند دامنه .ir نشان دهنده ایرانی بودن سایت است و .com نشانگر بین المللی بودن سایت می باشد.

پسوند های دامنه بسیاری وجود دارد که طبق موضوع سایت شما بهتر است انتخاب شود تا کاربران جدید سایت شما را بهتر و راحت تر بشناسند. همچنین در آموزش سئو توضیح داده شد که انتخاب دامنه مناسب در سئو اهمیت دارد.

آدرسی که سایت شما بر روی آن اطلاعات را با کاربران اینترنت به اشتراک می گذارد دامنه نام دارد.برای مثال : irantheme.com

دامنه دقیقا چیست

دامنه اینترنتی کاملا منحصر به فرد است و این یعنی چند نفر نمی توانند یک دامنه را به چندین هاست متصل کنند. دامنه فقط یک آدرس برای کسب و کار شماست و برای دعوت کاربران اینترنت به آن نیاز دارید. در بستر اینترنت نام دامنه بسیار مهم است که با مفهوم باید تا در ذهن مخاطب بماند و این اسم می تواند برای شما تبدیل به یک برند شود.

دامنه دارای سه باشد که طبق قالب www.iranthemes.com می باشد که دارای نام دامنه name و پسوند دامنه com. می باشد.

برای ثبت دامنه باید چه کاری انجام دهیم؟

برای ثبت دامنه ملی ir حتما باید شناسه نیک داشته باشید و بعد از گرفتن شناسه نیک می توانید از سرویس های خدمات دامنه و هاستینگ ها دامنه مورد نظرتون رو سفارش دهید تا بر روی شناسه نیک شما ثبت شود.

شما می توانید برای گرفتن شناسه خود در سایت ایرنیک به آدرس www.nic.ir رفته و در آن جا ثبت نام کنید و برای ثبت نام لازم است از طریق کارت ملی احراز هویت کنید تا شناسه نیک به شما اختصاص پیدا کند.

نیک برای ثبت دامنه های ای ار

پس از گرفتن شناسه نیک شما می توانید وارد پنل کاربری ایرنیک خود شوید و دامنه هایی که ثبت کرده اید را مشاهده بفرمایید و دی ان اس (DNS) یا همان نام کارگزاری را تغییر دهید.

در حال حاضر شما نمی توانید به صورت مستقیم از سایت ایرنیک دامنه خریداری کنید و باید از سایت های ارائه دهنده و معتبر دامنه اینترنتی مورد نظر خودتان را سفارش دهید که آن ها رابط های مالی و فنی دامنه شما محسوب می شوند.

قیمت دامنه های ir معمولا بسیار ارزان تر از دامنه های بین المللی است و شما می توانید بدون هزینه زیاد یک دامنه ir خریداری بفرمایید.

دقت داشته باشید که مدت زمان ثبت دامنهir محدود می باشد و معمولا در اشتراک های یک ساله و پنج ساله ارائه می شود و پس از این زمان نیاز است که آن را تمدید کنید.

تفاوت دامنه بین المللی با دامنه ملی در چیست؟

دامنه های ملی شامل دامنه هایی با پسوند ir , co.ir , gov.ir  هست که هر کدام نسبت نوع و موضوع وبسایت شما مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا دامنه gov.ir به سازمان های دولتی تعلق می گیرد و co.ir برای شرکت های ایرانی مناسب می باشد.

دامنه های بین المللی مانند دامنه com , net , co برای ثبت نیاز به حساب و شناسه خاصی ندارد و مستقیما می توانید از هاستینگ ها خریداری بفرمایید و هاستینگ ها و ارائه دهندگان دامنه های بین المللی  خودشان به صورت مستقیم دامنه را با حساب کاربری خودشان ثبت می کنند.

برای خرید دامنه می توانید از پشتیبانی هاستینگ و ارائه دهنده دامنه مشاوره بگیرید و حتما قبل از خرید دامنه از مجاز بودن آن برای ثبت حتما اطمینان حاصل کنید تا در آینده به مشکل برنخورید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
بازدیدکنندگانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند
دیدگاهی بنویسید
0