افزایش سرعت وردپرس توسط افزونه Autoptimize با بهینه سازی قالب وردپرس

برای افزایش سرعت وردپرس پیش از این آموزشهای زیادی منتشر کرده ایم در این مقاله قصد معرفی قابلیتها و آموزش تنظیمات افزونه Autoptimize که به جرات میتوان گفت بهترین افزونه افزایش سرعت بارگذاری یا لود سایت از طریق بهینه سازی کدهای قالب وردپرس است را داریم. بدون شک یکی از مهم ترین قابلیتهای هر سایتی سرعت لود یا بارگذاری سریع آن است تا کاربران بتوانند هرچه سریعتر به مطالب یا محصولات دلخواهشان برسند، اگر در گوگل به دنبال مطلب یا کالای خاصی جستجو کرده باشید یکی از سایتهایی که گوگل در صفحه اول به شما معرفی کرده را انتخاب میکنید حال اگر زمان لود شدن سایت طول بکشد از تصمیم تان منصرف شده و سایت دیگری را انتخاب میکنید به همین دلیل افزایش سرعت وردپرس و سایت یکی از مهم ترین نکات سئو و بهینه سازی در هنگام طراحی قالب وردپرس میباشد.

افزایش سرعت وردپرس توسط افزونه Autoptimize با بهینه سازی کد قالب وردپرس

افزایش سرعت وردپرس توسط افزونه Autoptimize

بدون شک افزونه بهینه سازی خودکار Autoptimize (Auto optimize) بهترین گزینه برای بهینه و فشرده سازی کدهای قالب وردپرس است.

برخی از مزایای افزونه عبارتند از:

 1. بهینه سازی کد HTML قالب وردپرس
 2. بهینه سازی کد Javascript افزونه ها و پوسته وردپرس
 3. بهینه سازی کد CSS پلاگین ها و پوسته وردپرس
 4. فشرده سازی js درون خطی
 5. فشرده سازی استایل css درون خطی
 6. حذف فونت های گوگل Google Fonts از سورس کد قالب (گوگل فونت در سایتهای فارسی کاربردی ندارد)
 7. امکان تبدیل CSS به صورت خطی (inline) و تعویق بارگذاری (defer)
 8. درون خطی (inline) نمودن تمام کدهای CSS
 9. امکان متصل نمودن وردپرس به CDN
 10. قابلیت کش کردن فایلهای جاوا و استایل سایت
 11. ذخیره نمودن script و CSS متراکم شده به صورت فایل های ثابت (static)
 12. و …

برای افزایش بهینه سازی سرعت سایت وردپرسی تان پیشنهاد میکنیم حتما حتما قابلیت amp گوگل را نیز در سایت تان فعال کنید. صفحات موبایل سریع یا گوگل ای ام پی امکان جدیدی است که گوگل برا افزایش سرعت سایت در موبایل ایجاد کرده و ما پیش از این در مقاله ای با عنوان amp وردپرس – افزایش سرعت بارگذاری وردپرس به طور کامل نحوه فعال سازی آنرا توضیح داده ایم. همچنین میتوانید از افزونه های کش نیز استفاده کنید، پیش از این در مقاله ای با عنوان بهترین افزونه کش وردپرس نحوه بهینه سازی ۱۰۰ درصدی سرعت وردپرس را آموزش داده ایم که پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز حتما حتما مطالعه کنید.

با مراجعه به صفحه افزونه بهینه سازی خودکار در مخزن افزونه های وردپرس به آدرس Autoptimize آنرا دانلود و بر روی سایت نصب کنید.

آموزش تنظیمات افزونه وردپرس Autoptimize

آموزش تنظیمات افزونه وردپرس Autoptimize

این افزونه سه بخش اصلی html، css و Javascript سایت را بهینه میکند.
بعد از نصب برای اعمال شدن تغییرات و افزایش سرعت وردپرس باید تنظیمات آنرا انجام دهیم برای اینکار به تنظیمات افزونه که در بخش تنظیمات وردپرس از پیشخوان سپس گزینه Autoptimize قرار دارد، میرویم. در این صفحه بر روی گزینه نمایش تنظیمات پیشرفته کلیک میکنیم تا تمامی گزینه های افزونه نمایش داده شوند.

بهینه سازی کدنویسی Html قالب وردپرس

در مرحله اول تنظیمات با جعبه بهینه سازی کدنویسی html قالب وردپرس روبرو میشویم.

بهینه سازی کدنویسی Html قالب وردپرس

با فعال کردن گزینه بهینه سازی کد html تمام کدنویسی اچ تی ام ال پوسته فشرده میشود.
در این مرحله تمام کدهایی که توسط افزونه ها در سایت ایجاد میشوند نیز بهینه میشوند. اگر گزینه نگه داشتن کامنت های html را فعال کنید توضیحاتی که توسط افزونه های وردپرس یا کدنویس و طراح قالب وردپرس بین کدهای html پوسته قرار داده شده حذف نخواهند شد. پیشنهاد میکنیم این گزینه را فعال نکنید تا نهایت بهینه سازی را تجربه کنید.

بهینه سازی فایلهای جاوا js سایت وردپرس

در مرحله دوم تنظیمات افزونه نوبت به بهینه و فشرده سازی فایلهای جاوا js میرسد.
ممکن است با فشرده سازی فایلهای جاوا خطاهایی در عملکرد سایت مشاهده کنید که باید با حوصله به رفع خطاها پرداخت.

بهینه سازی فایلهای جاوا js سایت وردپرس

با فعال کردن گزینه بهینه سازی کد Javascript تمام فایلهای js سایت در یک فایل فشرده ذخیره و در فوتر قالب بارگذاری میشوند. اگر بعد از فشرده سازی js با خطا در قالب مواجه شدید یا بخشی از پوسته که توسط افزونه های جی کوئری ایجاد شده بود، از کار افتاد گزینه بارگذاری Javascript در تگ head را انتخاب کنید تا فایل جاوا در هدر فراخوانی شود، با اینکار برخی از خطاهای جاوا رفع میشوند، اما اگر هنوز هم خطا وجود دارد و بخشی از پوسته از کار افتاده باید به دنبال فایل جاوایی که با فشرده سازی سازگاری ندارد بگردید و آدرس آنرا در بخش محروم کردن اسکریپت ها از autoptimize قرار دهید.

با فعال کردن گزینه Also aggregate inline JS تمام کدهای جاوا اسکریپت که به شکل درون خطی و بین کدهای html جایگزاری شده اند به شکل فشرده در یک فایل js قرار میگیرند. اگر با فشرده سازی فایلهای js سایت یکی از افزونه های جی کوئری یا جاوا دچار خطا شد میتوانید گزینه اضافه نمودن دسته بندی بوسیله try-catch را موقتا فعال کنید این گزینه میتواند به رفع خطای جاوا کمک کند.

بهینه سازی استایل css سایت وردپرس

در مرحله سوم تنظیمات افزونه افزایش سرعت وردپرس به بخش تنظیمات css میرسیم.

بهینه سازی استایل css سایت وردپرس

با فعال کردن گزینه بهینه سازی کد CSS تمام فایلهای css سایت به صورت فشرده در یک فایل ذخیره و بارگذاری میشوند. فعال کردن گزینه تولید data: URIs برای تصاویر باعث ذخیره شدن تصاویر زمینه کوچک در خود فایل css بجای دانلود از آدرسش میشود. (اینکار توسط تکنیکهای فشرده سازی صورت میگیرد)

معمولا در پوسته های خارجی بجای لود فونت ها در استایل و فایل خود قالب از cdn گوگل استفاده میکنند با فعال کردن گزینه Remove Google Fonts تمام این فونتها از سورس سایت حذف شده و دیگر بارگذاری نمیشوند. با فعال کردن گزینه Also aggregate inline CSS تمام استایلهای درون خطی که بین کدهای html سایت قرار دارند در فایل فشرده css قرار میگیرند. با فعال کردن گزینه درون خطی (inline) نمودن تمام کدهای CSS تمام استایلهای سایت بین کدهای اچ تی ام ال قرار میگیرند اینکار باعث افزایش سرعت وردپرس در سایتهای کوچک و کاهش سرعت وردپرس در سایتهای بزرگ خواهد شد، پیشنهاد میکنیم هیچ وقت این گزینه را فعال نکنید. تنظیمات بخش cdn و گزینه های متفرقه Misc Options به صورت پیشفرض مناسب هستند. به پایان آموزش افزایش سرعت وردپرس توسط افزونه Autoptimize رسیدیم چنانچه سوالی دارید در بخش دیدگاه های همین مطلب مطرح کنید.

درباره نویسنده
رضا کیانوش

رضا کیانوش هستم مدیر ایران تمز، لیسانس فناوری اطلاعات و ارتباطات در گرایش کاربردهای ict دارم. حدود 7 سالی هست که با وردپرس آشنا شدم و خدمات طراحی قالب وردپرس، سئو و بهینه سازی سایت رو انجام میدم. ایران تمز رو برای ارائه آموزشهای تخصصی و انتشار پوسته های وردپرسی که طراحی میکنیم راه اندازی کردم. اگر نیاز به طراحی قالب وردپرس اختصاصی دارید ما در ایران تمز اینکار رو با بهترین کیفیت براتون انجام میدیم.

بازدیدکنندگان قبلی مشاهده مطالب زیر را به شما پیشنهاد کرده اند

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

 1. پیمان
  ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۶

  با سلام و احترام
  با توجه به محدود بودن فضای هاست میزان اشغال فضای کش این افزونه خیلی زود زیاد میشه و سایت رو دچار مشکل میکنه
  به نظر شما چه راهکاری برای این موضوع وجود دارد

  • رضا کیانوش
   ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۸

   سلام وقت بخیر، چه مشکلی براتون بوجود میاد؟ اگر حجم اطلاعات تون خلی بالاست طبیعی هست که نیاز به فضای بیشتری برای ذخیره فایلهای استاتیک کش شده داشته باشید.

 2. ایمان
  ۹ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۵

  ممنون از مطلب خوبتون عالی بود. خیلی دنبال همچین قابلیتی که ویرایشگر وردپرس تغییر نکنه اما در واقعیت تغییر کنه بودم که افزونه بهترین راه حل بود تشکر از شما

 3. برتر ياب
  ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۰۰

  خیلی عالی بود

 4. Nasim
  ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۹

  ممنون دوست عزیز من این افزونه رو نصب کردم ولی سایتم سنگین شده علتش چی بوده؟

  • رضا کیانوش
   ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۳

   باتوجه به نوع کدنویسی قالب وردپرس ممکنه افزونه اون کارایی خودش رو از دست بده و حتی با فشرده سازی فایلهای css و js هم سرعت بارگذاری نه تنها بهتر نشه حتی بدتر هم بشه. اما در ۹۹ درصد پوسته هایی که بروز و استاندارد طراحی میشن بهترین عملکرد رو داره و باعث افزایش سرعت بارگذاری میشه نمونه اش همین سایت ایران تمز. موفق باشید

 5. حسین
  ۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۶

  سلام با یکی از افزونه های WP Super Cache، WP Fastest Cache و افزونه Autoptimize میشه باهم در سایت استفاده کرد ؟ و تداخل ومشکلی برای سایت پیش نمیاد ؟

  • رضا کیانوش
   ۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۴۲

   سلام، افزونه های کش خودشون بخشی در تنظیمات برای فشرده سازی فایلهای css و js دارن که اگه به درستی تنظیم بشن نیازی به افزونه فشرده سازی css و js که autoptimize باشه نخواهد بود.

   • shayan
    ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۲۷

    سلام رضا جان ممگنه من با شما ارتباط برقرار کنم در جای دیگری کار مهمی دارم

    • رضا کیانوش
     ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۵

     سلام وقت بخیر، اطلاعات تماس در سایت موجوده (فرم تماس، فرم ارسال سفارش، شماره تماس، شناسه های پیام رسان ها و …) از هر طریقی که صلاح میدونید اقدام کنید. موفق باشید